Ak máte niektoré z týchto príznakov, mali by ste hneď spozornieť, mohlo by to znamenať dokonca kľudne aj toto!

Krvné zrazeniny môžu mať veľmi vážne následky a niektoré komplikácie môžu byť dokonca smrteľné. Aké príznaky by sme mali mať podozrenie a čo môžeme robiť proti krvným zrazeninám?

Trombóza je, keď krvná zrazenina uviazne v hlbokých žilách, zvyčajne v nohách a panve, ale nie je nezvyčajné, keď sa vyskytuje aj v mozgu.

Ak sa niekde v žilách vytvorí krvná zrazenina, môže to byť bolestivé a veľmi nebezpečné, dokonca aj hlboká žilová trombóza.

Hlboká žilová trombóza je ako keď zátarasa (krvná zrazenina) vytvorí na diaľnici obrovskú dopravnú zápchu (prúd krvi), takže krv a kyslík s krvou sa nemôžu dostať k bunkám. Zvlášť nebezpečné je, ak sa kúsok krvnej zrazeniny odlomí a dostane sa až do pľúcnej tepny – v tomto prípade spôsobí pľúcnu embóliu, ktorá môže byť ľahko smrteľná.

Existujú varovné signály, ktoré naznačujú, že niekde v tele je krvná zrazenina, ktorá bráni prietoku krvi. Ak ich odhalíte včas a zájdete k lekárovi, môžete tragédii predísť.

1. Máte opuchnutú nohu.

Najčastejším príznakom hlbokej žilovej trombózy sú opuchnuté nohy a ruky. Ak cvičíte málo, robíte stacionárnu prácu a večer vám opúchajú nohy, nie je to dôvod na zvláštne obavy, ale mali by ste cvičiť o niečo viac, pretože to podporuje venózny tok. Mali by ste mať podozrenie na krvnú zrazeninu, ak vaša noha náhle opuchne a bolí.

2. Bolia vás ruky alebo nohy.

Väčšinu času je hlboká žilová trombóza sprevádzaná opuchom nôh, ale sú chvíle, keď neexistujú žiadne iné príznaky, iba bolesť končatín. Často sa mylne považuje za svalový kŕč alebo napätie, takže problém zostáva neodhalený. Bolesť spôsobená krvnou zrazeninou sa zvyšuje pri chôdzi alebo pri naťahovaní chodidla dozadu. Ak pociťujete nevysvetliteľnú bolesť v nohe a pohybom sa to nezlepšuje a vaša pokožka je mierne sfarbená a teplá, je lepšie navštíviť lekára.

3. Na nohách máte červené pruhy.

Ak sa vám na nohách objaví pozdĺžna červená čiara alebo niekoľko červených škvŕn, môže to byť príznakom hlbokej žilovej trombózy, najmä ak sú citlivé na tlak a teplo.

4. Bolí vás hrudník.

Bolesť na hrudníku si môžete predstaviť ako infarkt, ale môže ísť aj o pľúcnu embóliu – príznaky oboch ochorení sú podobné. V prípade srdcového infarktu náhla bolesť vyžaruje do ruky, krku alebo čeľuste. Bolesť na hrudníku z pľúcnej embólie sa tiež objaví náhle a je to ako nôž vrazený do vášho srdca – ale keď sa zhlboka nadýchnete, bolesť sa len zhorší. Odtiaľ môžete vedieť, proti čomu stojíte. Ak niečo z toho zažijete, okamžite volajte pohotovosť!

5. Nemôžete dýchať alebo vám búši srdce.

Krvná zrazenina v pľúcach spomaľuje tok kyslíka. V tomto prípade srdce bije rýchlejšie, aby pumpovalo viac kyslíka do buniek. Ak cítite v hrudi niečo zvláštne a je pre vás ťažké zhlboka sa nadýchnuť, je to poplachový signál tela. Môžete dokonca omdlieť. Ak to zažijete, zavolajte pomoc.

6. Kašlete, aj keď nie ste prechladnutí.

Ak nemôžete zastaviť kašeľ, ťažko sa vám dýcha a srdce vám rýchlo bije, je to varovný signál. Kašeľ je väčšinou suchý, ale vykašľaný hlien môže byť aj krvavý. Určite sa poraďte s lekárom.

Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku, vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť Vám prinášať nové články na každý deň.