V dnešnom uponáhľanom a hektickom svete nie je nič zvláštne na tom, že majú ľudia napäté nervy. Z dlhodobého hľadiska to však neveští nič dobré.
Skúste sa zamerať na prírodu a využiť jej múdrosť aj silu.
Materina dúška
Drobná, nežná rastlinka, ktorá má však silnú arómu i účinok. Materina dúška patrí k známym bylinkám, ktoré sa využívajú pri nervovej slabosti. Je vhodná na popíjanie formou čaju, ale aj aromatickým kúpeľom. Materina dúška v plátennom vrecúšku zaistí pokojný spánok – harmonizuje a upokojuje myseľ.
Medovka lekárska
Rovnako, ako materina dúška aj medovka patria k bylinkám, ktoré pomáhajú upokojiť nervy a celý organizmus. Okrem toho je medovka nazývaná elixírom života. Tíši búšenie srdca, zmierňuje stres, lieči orgány celého tela, ktoré trpia vplyvom dlhodobého stresu. Čaj môžete popíjať každý deň, pretože je úplne neškodný.
Šišiak bajkalský
Táto bylinka pochádza z Ďalekého východu, ako samotný názov napovedá – z Bajkalu. Je to okrasná trvalka s kvetmi do tvaru hrozna. Mimo svojho pôvabu sa však pýši aj liečivými schopnosťami. Pokojné nervy, stres, hystériu a zaháňa depresie. Najviac účinná je tinktúra, ale skvele funguje aj čaj.
Puškvorec obyčajný
Puškvorec do Európy prenikol už v 16. storočí. Vo východnej medicíne je však známy už 2000 rokov. Má horko korenistú a silne aromatickú chuť. Na liečebné účely sa využíva koreň. V menších dávkach sa prejavuje ako stimulant, zlepšuje náladu, upokojuje nervy. Výborný je aj ku kúpeľom.
Archangelika lekárska
Ľudovo sa tejto bylinke hovorí Anjelský koreň. Od pradávna je považovaná za bylinku s nesmierne silnou očisťujúcou schopnosťou. V skorších dobách slúžila na očisťovanie osôb a priestorov od negatívnych energií. Všetky časti rastliny vrátane koreňa obsahujú éterické oleje a mnoho iných prospešných látok. Navodzuje dobrú náladu a upokojuje organizmus pri črevných problémoch spôsobených hystériou, stresom. Používať sa dá aj ako prevencia, pokiaľ viete, že budete dlhodobo vystavení stresu. Bylinku je nevhodné používať v tehotenstve, pri dojčení a zápaloch obličiek.
Kvitne v období od júna do augusta, pričom sa listy aj kvety zbierajú ešte pred rozkvitnutím a naopak semená sa zbierajú v septembri. Korene sa vykopávajú koncom jesene. Ak hľadáte bylinu vo voľnej prírode, zamerajte sa na lesy, vlhké lúky, miesta s dostatkom tieňa a vody všeobecne.
Valeriána lekárska
Valeriána má veľmi silné účinky na nervovú sústavu. Odbúrava stres, pomáha pri psychickom vyčerpaní, duševných chorobách, zmierňuje dopad stresu: črevné a žalúdočné problémy. Kozlík je predsa len trochu výnimočný v porovnaní s ďalšími bylinkami. Jeho pôsobenie je obojstranné – pri vyčerpaní z nervov tlmí a naopak, pri stavoch letargie a smútku vie povzbudiť.
Doba zberu
August, September, Október
Zbierame
podzemok s koreňmi