Toto zmiešajte s vodou a zalejte zasadený cesnak: Úroda bude potom skutočne obrovská!

Cesnak je cenený najmä pre jeho vôňu. Jedlá ochutené cesnakom získavajú osobitnú chuť. Toto korenie je prírodné antibiotikum, preto je dobré mať cesnak vždy po ruke.

Prezradíme vám, akým hnojivom cesnak prihnojiť, aby boli vyrastené hlavičky cesnaku čo najväčšie.

Cesnak sa zvyčajne vysádza na jar. Správna starostlivosť je kľúčom k úspešnej úrode. Ak chcete vyskúšať prírodné hnojivo na cesnak, pripravili sme pre vás recept. Boli by ste prekvapení, aké účinné môžu byť domáce hnojivá.

Vhodná pôda

Cesnak má rád úrodnú pôdu s vysokým obsahom humusu. Tieto bylinky neznášajú mokrú pôdu. Ak vaša pôda nie je veľmi úrodná, pohnojte ju maštaľným hnojom. Na to môžete použiť čerstvý alebo granulovaný hnoj. Takéto hnojivá sa najlepšie používajú na jar, ale je dôležité vedieť, že cesnak môžete zasadiť do pôdy hnojenej hnojom až o rok neskôr!

Cesnak dobre rastie na miestach, kde kedysi rástli obilniny, hrach, fazuľa alebo skoré uhorky. Nezabúdajte ani na správne susedstvo – jahody milujú spoločnosť cesnaku, keďže ich chránia pred chorobami.

Ako pestovať cesnak?

Na výsadbu zvoľte veľké a neporušené strúčiky cesnaku, ktoré kúpite v predajni záhradkárskych potrieb. To zabezpečí oveľa lepšiu úrodu cesnaku. Strúčiky cesnaku zasaďte priamo do pôdy – širšou stranou nadol. Zasaďte ich 3-5 cm hlboko a asi 5-10 cm od seba. Sadiť môžete aj do črepníka – voľte črepníky hlboké aspoň 20 cm. Naplňte kvetináč úrodnou pôdou a zasaďte cesnak asi 10 cm hlboko. Nezabudnite, že táto bylinka miluje slnko, preto kvetináče umiestnite tam, kde je veľa svetla. Cesnak nerastie dobre v tieni alebo polotieni.

Hnojivá na cesnak

Cesnak prihnojujte na jar, keď má 3-5 listov. V tomto období potrebuje cesnak viac energie na rast nových listov.

Prvým príznakom nedostatku živín, ktorý netreba podceňovať, je žltnutie listov a lámanie končekov listov.

Vyberajte hnojivá, ktoré obsahujú horčík, dusík a síru. Dobytok a konský hnoj sú na to ideálne. Ako takéto hnojivá pripraviť? Nalejte hnojivo do vedra (naplňte ho do polovice). Naplňte vodou a nechajte stáť 5 dní. Po uplynutí tejto doby rastliny zalejte. Je možné použiť nielen konský a dobytčí trus, ale aj vtáčí trus. Hnoj je možné zakúpiť od majiteľov fariem alebo žrebčínov. Ak sa chystáte použiť vtáčí trus, najlepšie je zvoliť kurací trus.

Ak aj vy máte svoj obľúbený tip do záhradky, rozhodne nám o ňom napíšte do komentáru!